czwartek, 12 marca 2015

HIJMS Nagato - Przetrwał by umrzeć

Załoga pancernika "Nagato" na niedawno zamontowanym maszcie typu "pagoda", rok 1937.

Stępkę pod ten pancernik podłożono 28 sierpnia 1917, do służby został wcielony w 1920 roku. Był pierwszym drednotem (pierwszym pancernikiem świata) wyposażonym w artylerię główną kalibru przekraczającego 400 mm. 8 dział o kalibrze 410mm. Pierwotnie miał standardowe opancerzenie w postaci kombinacji pancernych pasów na cieńszych pancernych podkładach. W roku 1936 przeszedł gruntowną modernizację. Zainstalowano artylerię przeciw lotniczą, i na rzecz dział kal. 140mm zamontowano 8 uniwersalnych dział 127mm. Zmodernizowano kotły z węglowych na opalane ropą. Co zwiększyło również zasięg pancernika. Dodano katapultę dla samolotów. Rufa okrętu została natomiast przedłużona o ponad 8m. 

Artyleria główna HIJMS "Nagato" Dziala kalibru 410mm.

HIJMS "Nagato" Otrzymał swoją nazwę od prowincji na wyspie Honshu. Chrzest bojowy odebrał w trakcie wojny chińsko - japońskiej. Wraz z wybuchem II wojny światowej "Nagato" został okrętem flagowym japońskiej floty i punktem dowodzenia admirała Isoroku Yamamoto (utracił tę rolę po wejściu do służby pancernika Yamato).  W trakcie ataku na Pearl Harbor osłaniał wycofujące się okręty, nie uczestniczył jednak w bitwie. W trakcie bitwy o Midway nie zobaczył pola walki. Pierwsze dwa lata Wojny na Pacyfiku, spędził na bezpiecznych wodach szkoląc załogę.
"Nagato" w czasie rejsu rok 1920


W połowie 1943 pancernik przeniesiono do Tuk. Jednak nadal nie brał udziału w działaniach wojennych, aż do Bitwy na morzu Filipińskim 1944 roku, kiedy został zaatakowany przez amerykańskie samoloty. "Nagato" nie wystrzelił ze swoich głównych dział do przeciwników aż do bitwy o Layete w październiku 1944, gdzie wraz z innymi jednostkami zatopił lotniskowiec USS Gambier Bay i trzy niszczyciele. Został lekko uszkodzony i powrócił miesiąc później do Japonii. Cesarska Marynarka borykała się z niedoborem paliwa i postanowiła nie naprawiać całkowicie pancernika. "Nagato" zaostał zamieniony na pływającą platformę przeciw lotniczą i został przydzielony do ochrony wybrzeża. 

"Nagato"na kotwicy u wybrzeży Brunei 21 października 1944.


1 Lipcu 1945 z okrętu została zdemontowana większość działek przeciw lotniczych, dalmierz i szperacze. Całość została ponownie zainstalowana w górach, w pobliżu miasta Kure. Załoga Flak'ów została wyokrętowana, a sam pancernik zamaskowano przeciwko rozpoznaniu lotniczemu. Zdemontowano w tym celu komin okrętu. 18 Lipca "Nagato" został zaatakowany przez samoloty USA w ramach operacji mającej na celu zniszczenie niedobitków japońskiej floty wojennej. Jednak został tylko nieznacznie uszkodzony.

  TBM-3Avenger z Dywizjonu Torpedowego VT-27 z lotniskowca USS Independence (CVL-22) leci nad japońskim pancernikiem "Nagato" w bazie marynarki wojennej Yokosuka, prawdopodobnie po kapitulacji Japonii.

W 1945 HIJMS "Nagato" był jedynym dużym okrętem japońskim który przetrwał wojnę. Przejęty przez Amerykanów, został wykorzystany jako okręt-cel podczas próbnych wybuchów atomowych w ramach Operacji Crossroads na atolu Bikini. Przetrwał pierwszy wybuch przeprowadzony 1 lipca 1946. Zatonął na skutek drugiej, tym razem podwodnej eksplozji bomby atomowej, której dokonano 25 lipca 1946. Okręt zatonął jednak dopiero 29 lipca, na skutek nabrania zbyt dużej ilości wody. Wniosek jaki wysunął się po tych próbach sugerował, iż lepiej opancerzone jednostki, z systemem kontroli uszkodzeń jest w stanie przetrwać takie wybuchy. "Nagato" jak inne okręty - cele, został skażony radioaktywnie a jego wrak leży kilem do góry na głębokości 50m w Atolu Bikini. Obecnie jest dostępny na ograniczony czas, dla amatorskich płetwonurków, gdyż promieniowanie znacznie spadło.

Pancernik "Nagato" w 1946 na atolu Bikini. Statek stoi na kotwicy pełniąc rolę celu dla amerykańskich prób atomowych.

1 komentarz:

  1. Smutne, taki piękny okręt wystawić na próby bomb atomowych...

    OdpowiedzUsuń

Komentuj - to dla mnie najlepsza motywacja.