niedziela, 24 lipca 2016

"Chazarowie" Jarosława Dudka - Recenzja

Na wstępie muszę się przyznać, iż sięgając po książkę pana Jarosława Dudka - "Chzarowie - Polityka, Kultura, Religa", nie miałem pojęcie kim właściwie są ów tytułowi bohaterowie. Ponieważ lubię wiedzieć o czym będę czytał postanowiłem szybko sprawdzić hasło "Chazarowie". Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że we wczesnym średniowieczu byli liczącą się potęgą. Ba można nawet stwierdzić, iż stworzyli prawdziwe imperium rozciągające się od morza Kaspijskiego po wschodnią Europę. Kiedy natknąłem się na cytat pisarza Arabskiego z X wieku Ibin Rosetha, dotyczący władcy Chazarów:
"...w piątek modli się wraz z muzułmanami, w sobotę z Żydami, zaś w niedzielę z chrześcijanami” 
Wiedziałem, że muszę wiedzieć więcej. Tym bardziej, iż tak na prawdę Chazarowie są bardzo tajemniczym ludem i dziś nie wiadomo do końca co jest prawdą a co mitem.

Na samym wstępie do książki, pan Dudek zaskoczył mnie cytując fragment listu Chasadaja ibin Szapruta do władcy Chazarów. Wprowadza to czytelnika w atmosferę tamtych czasów i wzmaga zaciekawienie tematyką. Zresztą na dalszych stronach, autor również w zręczny sposób posługuje się różnorakimi tekstami źródłowymi. Staranność w zachowaniu przejrzystości pomaga w zrozumieniu zagmatwanych dziejów tego ludu. Książka podzielona jest na rozdziały, w których autor stara się odpowiedzieć na kolejne pytania. Sposób jego analizy i posiłkowanie się mniej lub bardziej znaną bibliografią, pozwala mieć wrażenie, że czytelnik bierze czynny udział w badaniu zagadnienia.
Do dziś pozostaje wiele nierozstrzygniętych kwestii odnośnie Kaganatu Chazarskiego, można śmiało powiedzieć, iż jest to najbardziej tajemniczy i najmniej znany lud swojej epoki. Pomimo iż w tamtym okresie tworzył imperium militarne i demograficzne, o którego względy zabiegały między innymi Bizancjum i Kalifat.
Autor stara się uporządkować i na podstawie dostępnych zasobów literackich i archeologicznych przedstawić historię polityczną, społeczną, gospodarczą, religijną i militarną Chazarów. Wskazuje również na przyczyny upadku ich państwa oraz intrygującą kwestię konwersji na Islam i Judaizm.

Początki i pochodzenie Chazarów tak naprawdę nie są dokładnie znane, analizując ten problem autor sięga aż do późnych czasów antycznych. Próbując zgłębić ich Etnogenezę natrafiamy na barwny wachlarz etniczny i kulturowy. Co z kolei zwraca uwagę na kolejną ciekawostkę, mianowicie na terenie całego państwa chazarskiego mamy do czynienia z wolnością religijną. Jest to dosyć precedensowe, ponieważ w tamtym okresie religia była narzucana przez panujących. Władcy Kaganatu mieli jednak luźne podejście do tej kwestii. W wyniku politycznych zależności przyjęli nawet na pewien okres Muzułmanizm. By po jakimś czasie dobrowolnie przejść na Judaizm. Co samo w sobie jest już osobliwością. Można się doszukać tych tez w kronikach, islamskich i semickich autorów, jednocześnie teorie te podważają znaleziska archeologiczne, które w żaden sposób ich nie potwierdzą.    
Autor stara się wyjaśnić te, jaki i inne zagadnienia, zestawiając ze sobą różne tezy. Analizując je poszukuje dowodów na ich potwierdzenie. Przy czym prowadzi czytelnika w taki sposób by ten nie zagubił się między wierszami książki. Biorąc pod uwagę podejście do tematu, oraz wypływające wnioski z pracy Pana Jarosława Dudka, można śmiało nazwać go "chazarologiem".

Słowo o autorze:
Jarosław Dudek – profesor historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, uczestnik prac Komisji Bizantynologicznej przy Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN oraz Komisji Bałkanistyki przy Wydziale I PAN w Poznaniu. Odbył stypendium naukowe w Republice Macedonii (1991) oraz brał udział w badaniach archeologicznych w Novae-Svištov w Bułgarii. Autor publikacji i artykułów na temat Bizancjum i ludów koczowniczych.


Wszystkim, którzy interesują się tematyką tajemniczych Chazarów i chcą uzyskać jasność w kwestiach, na których temat można znaleźć sprzeczne informacje w wielu opracowaniach internetowych, polecam tę pozycję. Książka ukazała się własnie nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN Książkę można kupić w księgarni internetowej:

PWN.jpg


Chazarowie Polityka kultura religia VII-XI 
Autor: Jarosław Dudek
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: twarda
ISBN: 9788301183080
Liczba stron: 504
Wymiary: 16.5x23.5cm
Waga: 0.85kg

3 komentarze:

 1. Jak na recenzje to ciekawie opisane. Choć ja wolę tematykę, że tak powiem z okresu broni palnej :D
  Ale pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych książek do recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak najdalej od recenzji. Od tego są inne "strony", których... nie czytam. Jeśli Pan przeczyta, zapozna sie z Stematem, to proszę o swoją"opowieść". Cenię sobie Pana blog za to co PAN pisze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem recenzja rozbudza zainteresowanie nie tylko ksiazka ale dla chcacych duzo wiedziec do poznawania wciaz wielu jeszcze niodkrytych pokladow histrii. Mysle ze ci ktorzy odradzaja pisanie recenzji,obawiaja sie ze stracic moze na tym oryginalnosc tego "bloga".Bo te "OKRUCHY"czasem szerzej opisane sa naprawde ciekawe.

  OdpowiedzUsuń

Komentuj - to dla mnie najlepsza motywacja.