piątek, 6 lutego 2015

Mogami - Pechowy samuraj

IJN Mogami (w wersji lekkiego krążownika) w trakcie rejsu próbnego 20 marzec 1935.

"Mogami" został zwodowany 14 marca 1934 jako lekki krążownik. Okręt projektowano w zgodzie z postanowieniami Traktatu Waszyngtońskiego, który ograniczał wyporność budowanych okrętów. Aby ją zmniejszyć, w konstrukcji nadbudówki zastosowano aluminium, a do łączenia niektórych części kadłuba wykorzystano spawanie zamiast nitowania.

W 1939 zamiast 5 wież z 15 działami kaliber 155 mm zamontowano 5 wież z 10 działami kaliber 203 mm.  1 września 1942 rozpoczęto przebudowę jednostki na ciężki krążownik. 

Od lewej: Chikuma, Tone, Mogami, Suzuya, i Kumano. Ostatnie trzy po przebudowie na ciężkie krążowniki.

28 lutego 1942 roku, podczas bitwy w Cieśninie Sundajskiej "Mogami" wystrzelił salwę sześciu torped do USS "Houston" (CA-30), torpedy nie trafiły jednak w amerykański ciężki krążownik, zatopiły za to pięć japońskich jednostek, w tym jednostkę flagową dowodzącego japońskim lądowaniem generała Hitoshi Imamury. Ten niefortunny atak "Mogami", został uznany w literaturze za "najbardziej efektywny atak torpedowy w historii". 
W czerwcu 1942 wraz z bliźniaczą jednostką "Mikuma" wziął udział w bitwie o Midway. Przy wykonywaniu zwrotu uderzył dziobnicą w burtę krążownika "Mikuma". Z oderwanym dziobem i uszkodzony atakiem bombowym lotnictwa pokładowego amerykańskich lotniskowców, uszedł z pola bitwy. Wieczorem "Mikuma" został zaatakowany przez amerykańskie lotnictwo morskie. Otrzymał 9 trafień 227kg i 454kg bombami, a kaptan Fleming pilot bombowca Vought SB2U staranował wieżę znajdującą się na rufie okrętu. "Mikuma" Zatonął.

IJN Mikuma staranowany przez "Mogami" i trafiony bombami, tonie po bitwie o Midway.

Po powrocie do Japonii "Mogami" został poddany gruntownej przebudowie, która zakładała usunięcie dwóch rufowych wież artylerii głównej, na miejsce których zamontowano pokład lotniczy dla 11 samolotów. 
W październiku 1944 "Mogami" wziął udział w bitwie o Leyte. Podczas bitwy został ciężko uszkodzony przez samoloty i okręty amerykańskie, a następnie dobity przez japoński niszczyciel "Akebono".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj - to dla mnie najlepsza motywacja.