czwartek, 14 maja 2015

M3 - "Dyliżans Montiego"

Załoga czołgu średniego M3 "Lee" opuszcza pojazd. 12 luty 1943 Camp Polk

Kapral Larry Sorletti, szeregowy Murril Chapman i szeregowy Louis Robles ćwiczą awaryjne opuszczanie czołgu M3 "Lee" na wypadek pożaru. Broń osobista czołgistów to Thompson 1928 A1. Ćwiczenia odbywają się w amerykańskiej bazie Camp Polk. był to obóz szkoleniowy w Luizjanie dla żołnierzy
amerykańskich, wyruszających na front do Afryki, Europy i Azji. Służył również jako więzienie dla niemieckich jeńców wojennych. Pierwszym dostarczonym tam więźniem, był żołnierz Afrika-Korps.
Od czołgów M3 "Lee" wywodzą się bezpośrednio inne pojazdy wykorzystywane na arenie działań wojennych. Na jego konstrukcji powstał czołg średni M4 "Sherman", amerykańska legenda II wojny światowej. Jak i haubica samobieżna M7 "Priest", oraz kanadyjski czołg pościgowy "Ram".
Pomimo intensywnych ćwiczeń czołg, dostarczany do wielu krajów sprzymierzonych na podstawie Lend-Lease Act, nie cieszył się dobrą sławą. Rosjanie nazywali go "Trumna dla sześciu braci" lub "Samobieżna toaleta". Głównie z powodu wysokiego profilu pojazdu, kiepskiego nitowanego pancerza jak i łatwopalnego benzynowego silnika.

Generał Bernard Montgomery w berecie czołgisty, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Wieża czołgu należy do pojazdu M3 "Grant". Listopad 1942 roku Afryka północna.

Jednak w okresie bitwy pod El-Alamein, w tedy jeszcze generał, Bernard Montgomery używał czołgu M3 "grant", specjalnie dla niego przystosowanego, do wizytowania pola walki. Ciekawostką z tym związaną jest charakterystyczny czarny beret "Montiego". Otóż ów nakrycie głowy dostał właśnie w tamtym okresie, jako prezent,  od załogi czołgu. Żołnierzem, który podarował beret czołgisty swojemu generałowi był sierżant James Frazer, z 6 królewskiego regimentu 7 dywizji pancernej "Desert Rats". Jednostki osławionej i biorącej najczęściej udział w walkach kampanii północno-afrykańskiej. "Czołg Montgomerego", można podziwiać w londyńskim muzeum wojny (Imperial War Museum).     

Czołg średni M3 "Grant" - "Monty". Pojazd osobisty z czasów kampanii w Afryce północnej, marszałka (wówczas generała) Bernarda L. Montgomerego. Imperial War Museum - London.


Powiązane artykuły



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj - to dla mnie najlepsza motywacja.