sobota, 18 kwietnia 2015

Bohaterowie września

Polski celowniczy RKMu Wz 28 na stanowisku ogniowym w karpie drzewa. Lato 1938 lub wrzesień 1939.

Powyższa fotografia stała się ikoną kampanii wrześniowej i bohaterskiego oporu żołnierzy polskich w 1939 roku. Najprawdopodobniej jednak, zdjęcie pochodzi z manewrów, przeprowadzonych latem 1938 roku. Patrząc na tego żołnierza, mierzącego do niemieckich agresorów (jak przypisywano temu kadrowi w czasach PRLu), cały czas wypatruję za jego plecami bolszewickiego munduru. 
Od pierwszego września 1939 roku przez 7 dni broniło się Westerplatte. Placówka poddał się dopiero  po wyczerpaniu zapasów i amunicji. Od 8 do 10 września trwały walki nad Wizną. Niemcy spotkali się z zaciętym oporem, który skutecznie opóźnił ich marsz. Zginęli prawie wszyscy obrońcy Wizny.
Gdynia broniła się do 14 września, na Kępie Oksywskiej Polacy bronili się do 19 września. Hel stawiał opór do 2 Października.


Polska sanitariuszka i towarzyszący jej żołnierze. Pojmani przez Niemców we wrześniu 1939r. Fotografię wykonał Hugo Jaeger, oficjalny fotograf Hitlera.

9 września Armia Poznań i Pomorze zaatakowała Niemców nad Bzurą. Starcie trwało do 17 września. Na początku Polacy odnosili sukcesy, przewagę stracili kiedy wróg sprowadził wojska pancerne i lotnictwo.
17 września ZSRR przekroczyło granice Polski, zadając opuszczonym bohaterom ostateczny cios.

Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa, Wały Hetmańskie obok Grand Hotelu. 28 września 1939
4 komentarze:

 1. Polska sanitariuszka i towarzyszący jej żołnierze - ciekawe zdjęcie! Ale jak na oficjalnego fotografa fuhrera to słaba kompozycja ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. Słaba? A co jest mocne?
  Fajne zdjęcia, fajne opisy, fajna strona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zdjęcia, fajne opisy, fajna strona. Oczywiście!
  ---------------------------------------------------------------------------
  Słaba jest kompozycja zdjęcia wykonanego przez OFICJALNEGO fotografa fuhrera.
  Zdjęcie jest bardzo ciekawe - ale niedbale skomponowane (wykadrowane) - a jest pozowane - więc dlatego marudzę ;-)

  "A co jest mocne?" - Mocne mogą być np. tzw. mocne linie kadru - można je odnaleźć na fotografiach wykonanych w sposób przemyślany - w przeciwieństwie do zdjęć często 'pstrykanych' przypadkowo przez fotoamatorów.

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, może faktycznie żaden z niego wielki fotograf. ;) Ale jako nieliczny w tamtych czasach używał kolorowych klisz, no i zrobił na nich kasę. W 1965 rkou sprzedał fotografie dla Magazynu Life. Ciekawe jest to, że do 1955 roku, ze strachu trzymał klisze zakopane w szklanych słoikach, gdzies pod Monachium. :P

   Usuń

Komentuj - to dla mnie najlepsza motywacja.